Cyfrowa pułapka. Jak Internet sprzyja wypaleniu zawodowemu i jak temu zapobiegać.
Cyfrowych pułapek tak naprawdę w dzisiejszym świecie jest sporo. Jedną z nich jest – wypalenie zawodowe. Jest to temat, który aktualnie jest dość “modny” w świecie online, nie dlatego, że sporo osób na to cierpi, ale niestety dla zasięgów. Spotkać można próby omawiania tego tematu na różnych profilach osób, które tym tematem się nie zajmują zawodowo. No ale czego nie robi się dla zasięgu? Prześciganie się radami, “mądrymi” tekstami zazwyczaj z przeczytanych książek, czy też publikacji w SM było i jest nadal w modzie, no bo nie można tylko zwrócić na to uwagę. Trzeba stawiać diagnozy w oparciu o wybrane zachowania, dawać rady w oparciu o przeczytane, często nieprawdziwe źródła. Takie powielanie głupot w internecie.
Dzisiaj przestrzeń internetu jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Dlatego nie możemy zapominać o jakże cienkiej granicy między korzystaniem z sieci, a ryzykiem wypalenia zawodowego. Czy rzeczywiście nasza powszechna dostępność do informacji, społeczności online i niemal nieograniczonej komunikacji może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie zawodowe? Spróbuję pokazać ten temat z mojej strony pracy zawodowej.
Napomnę tylko … wypalenia zawodowego możemy doświadczyć z różnych przyczyn, nie tylko temu sprzyja świat online. Czasem życie prywatne także dokłada do tego swoją cegiełkę. Jeżeli czujesz, widzisz u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, warto skontaktować się ze specjalistą. I podpowiem … nie czekaj aż samo minie. Będąc w kole studenckim na Oddziale Szpitala Psychiatrycznego z osobami z zaburzeń osobowości, czy też pracując z psychologami, psychoterapeutami, oraz klientami śmiało powiem, że zaniedbania na początkowym etapie prowadzą dość często do depresji, stanów lękowych, problemów z relacjami, czy też problemów zdrowotnych. Dlatego też mocno stawiam na profilaktykę, ponieważ to ona pozwala zapobiegać wielu zaburzeniom, nie tylko wypaleniu zawodowemu.
Pułapki Codziennej Wirtualnej Rzeczywistości
Przestrzeń Internetu otwiera przed nami ogromne możliwości. To dzięki niemu możemy pracować zdalnie, zdobywać wiedzę, nawiązywać kontakty czy rozwijać swoje zainteresowania. Jednak, w morzu tych wszystkich możliwości kryją się także niebezpieczeństwa. Ciągła dostępność do pracy, nieustanne bombardowanie informacjami, presja społeczności online … to wszystko prowadzi nas do przemęczenia, a w konsekwencji do wypalenia zawodowego. Pracuje z klientami powiedzmy z różnych światów i o “pandemii” wypalonych zawodowo mówiłam jeszcze przed pandemią, tylko dlatego, że widzę i dostrzegam to, w jaki sposób ten świat na nas oddziaływuje.
Jak Internet Sprzyja Wypaleniu Zawodowemu?
Ciągła dostępność – granica między pracą, a życiem prywatnym staje się dość rozmyta. Zawsze dostępni, zawsze podłączeni – to prowadzi do przeciążenia i utraty równowagi.
Społeczność online – media społecznościowe oferują poczucie związku, to jednak generują presję, samotność i niezdrową rywalizację. Zazwyczaj porównujemy się z innymi, dlatego prowadzi to do poczucia nieadekwatności, frustracji.
Informacyjny chaos – natłok informacji dostępnych w sieci bardzo mocno nas przytłacza. Do tego przeskakujemy z jednego informacyjnego kwiatka na drugi nie mogąc się skupić na jednym. Wszystko wydaje się ważne. Stałe przetwarzanie nowych danych prowadzi do przemęczenia umysłowego, utrudniając skupienie się na istotnych zadaniach.
Jak Temu Zapobiec?
Ustalamy granice – określamy czas pracy i czas odpoczynku. Wyłączamy wszystkie powiadomienia zwłaszcza po godzinach pracy, tak aby móc naprawdę zrelaksować się po dniu pełnym obowiązków. Do tego uczymy wykorzystywać świat online tylko do pracy, a nie do codziennych pogawędek.
Zarządzamy społecznościami online – wybieramy z umiarem społeczności online, w których uczestniczymy. Staramy się utrzymywać zdrową równowagę między interakcjami online, a offline.
Planujemy przerwy – wprowadzamy regularne przerwy podczas pracy online. Krótkie spacery, głębokie oddychanie, przebywanie w lesie łagodzi stres. Podstawą jest nauczenie się odpoczywać w ciągu dnia, nie licząc na dwa tygodnie urlopu w roku.
Limitujemy informacyjny napływ wiedzy, czy też zbędnych informacji – określamy konkretny czas, w których przeglądamy wiadomości, media społecznościowe. Nie pozwalamy, aby informacyjny chaos zdominował nasz dzień.
Inwestujemy w rozwój osobisty – skupiamy się na rozwoju swoich umiejętności, bez naśladowań, duplikacji. Umiejętności, które sprawiają nam radość i satysfakcję. To pomaga zminimalizować presję związaną z porównywaniem się z innymi.
Przestrzeń Internetu ma naprawdę potężną moc. Jednak jak każde narzędzie, prowadzi do przemęczenia, wypalenia zawodowego, przebodźcowania zwłaszcza jeżeli nie jest używane z zgodnie z założeniem. Taką podstawą jest oczywiście wprowadzenie zdrowych nawyków, ustalanie granic, oraz dbanie o równowagę między online, a offline. To takie kluczowe elementy zapobiegającej jednej z cyfrowych pułapek. Pamiętajmy, że kontrola nad technologią zaczyna się od nas samych.
Przestrzeń internetu ma niezaprzeczalnie potężny wpływ na nasze życie zawodowe, jednak, jak każde narzędzie, prowadzi do przemęczenia, wypalenia zawodowego i nadużywania, zwłaszcza wtedy kiedy nie jest używane zgodnie z założeniami. Podstawą zdrowego korzystania z technologii są oczywiście odpowiednie nawyki, ustalanie granic i dbanie o równowagę między światem online, a offline. Te kluczowe elementy stanowią barierę ochronną przed jedną z cyfrowych pułapek. Jednak z doświadczenia pracy z klientami za dobrze wiem, że mimo naszych najlepszych starań, nie zawsze jesteśmy w stanie wychwycić moment, w którym technologia zaczyna dominować nad naszym życiem zawodowym. Patrząc z perspektywy mojej pracy podkreślę, że podstawą jest nie tylko profilaktyka, która często staje się zaniedbywana z różnych bardzo indywidualnych powodów, ale wsparcie specjalisty. Spotkania indywidualne z psychoanalitykiem biznesu są idealnym rozwiązaniem zarówno dla tych, którzy są pracownikami, ale także dla osób zajmujących kluczowe stanowiska.
Takich problemów nie doświadcza się w firmach, w których wprowadzono wsparcie grupowe, szczególnie dla pracowników, którzy stawiają na rozwój. Jeżeli istnieje w firmie potrzeba czuwania nad pracownikami, zwłaszcza tymi, którzy intensywnie korzystają z przestrzeni internetowej, to psychoanalityk biznesu wspomoże działania, pracę osób, które są narażone ze względu na wykonywane czynności na depresje, wypalenie zawodowe itd. które docelowo prowadzą do długoterminowych zwolnień. Osoba odpowiedzialna za opiekę psychoanalityka biznesu stanowi wartościową pomoc, zapewniając nie tylko wsparcie, ale i narzędzia do efektywnego radzenia sobie z wyzwaniami cyfrowej rzeczywistości.
Wprowadzenie takiego wsparcia nie tylko zapobiega potencjalnym problemom wynikającym z nadmiernego korzystania z przestrzeni internetu, ale także przyczynia się do stworzenia zdrowszej, bardziej zrównoważonej atmosfery w miejscu pracy. Zadbajmy o pracowników, dostarczając im profesjonalne wsparcie psychoanalityka biznesu, aby wspólnie pokonywać wyzwania cyfrowego świata zawodowego.
Przesyłam ciepłe myśli …